Plusy i minusy pracy zdalnej

Praca zdalna to trudne zadanie, które ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Oto plusy i minusy pracy zdalnej.

Ludzie zaczęli pracować zdalnie, zwłaszcza po pandemii, z powodu niezadowolenia z pracy za pomocą narzędzia pracy zdalnej. Badanie przeprowadzone przez Flexjobs i Global Workforce Analytics mówi, że liczba osób pracujących zdalnie w USA wzrosła do 4,7 miliona do 2020 roku.

Jak praktyczna jest praca zdalna?

Jest to coś, o co często pytają zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, z obawą, czy praca zdalna jest wystarczająco praktyczna, czy nie. Przede wszystkim narzędzie do pracy zdalnej eliminuje codzienne dojazdy do pracy i czas poświęcony na dotarcie do miejsca pracy.

Jednak inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że dyscyplina może ucierpieć podczas pracy w odległym miejscu. Praca zdalna ma swoje wady i zalety, których nie można zignorować.

Przed przejściem z wewnętrznego środowiska pracy do środowiska pracy zdalnej należy rozważyć zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Przyjrzyjmy się więc zaletom i wadom pracy zdalnej.

Plusy i minusy pracy zdalnej

Prawie wszystko ma plusy i minusy. Organizacja pracy zdalnej nie różni się niczym przy użyciu narzędzia pracy zdalnej.

Niezależnie od tego, czy praca zdalna jest dla Ciebie nowicjuszem, czy zajmuje się nią już od jakiegoś czasu, każda osoba powinna być świadoma tego, czego się spodziewać. Punkty, które byśmy omówili, dadzą jasny obraz rzeczy towarzyszących pracy zdalnej.

Zalety

  1. Oszczędność czasu i kosztów dojazdów

Ból głowy związany z codziennym przemieszczaniem się między domem a biurem nie istnieje. Oznacza to znaczną oszczędność czasu i kosztów związanych z pracą zdalną za pomocą narzędzia do pracy zdalnej.

Bez chodzenia do biura tyle samo czasu poświęca się na dojazdy do pracy. Dodatkowo, gdy miejsce pracy znajduje się daleko, koszty dojazdów również spadają do zera przy pracy zdalnej.

  1. Koniec z narastającym stresem

Chodzenie do biura wiąże się ze stresem związanym z dojazdami do pracy, a następnie stresem w pracy, gdzie pracuje się przez co najmniej osiem godzin bez przerwy. Nie ma już stresu związanego z polityką biurową i starciami ego, zamiast tego możesz zrobić sobie przerwę w dowolnym momencie, ucinając sobie drzemkę, przeżuwając coś, spacerując, spędzając czas z rodziną lub rozmawiając przez telefon.

Praca w częściach pomaga zdalnemu pracownikowi poczuć się odświeżonym. To sprawia, że praca jest bardziej zabawną pracą z wykorzystaniem narzędzia pracy zdalnej niż pracą stresującą.

  1. Zwiększona elastyczność harmonogramu pracy

Kolejną kluczową zaletą pracy zdalnej jest możliwość jednoczesnego załatwiania spraw osobistych. Spotkania, zobowiązania, wydarzenia lub funkcje, w których należy uczestniczyć, można realizować równolegle z harmonogramem pracy za pomocą narzędzia do pracy zdalnej.

Niezależnie od tego, czy chodzisz do lekarza, uczestniczysz w spotkaniu towarzyskim, czy idziesz do banku, możesz sobie z nimi poradzić bez uszczerbku dla godzin pracy. Elastyczność polega również na tym, że dana osoba może robić sobie przerwy w dowolnym momencie.

  1. Produktywność rzeczywiście wzrasta

Nic dziwnego, że osoby pracujące zdalnie okazują się bardziej produktywne. Powodem jest to, że nie ma bezpośrednich rozrywek jeden na jeden, stresu w pracy, presji rówieśników itp., co ułatwia ludziom koncentrację na pracy.

Samodzielna praca zdalna z narzędziem do pracy zdalnej daje poczucie ukojenia, którego brakuje w pracy. Istnieje wysoki poziom koncentracji, ponieważ nie ma ciągłych pogawędek, przerw ani ludzi przychodzących do biurka o tej czy innej porze w celu wykonania jakiejś pracy.

Wady

  1. W komunikacji dostrzega się zbyt wiele luk

Czasami nieporozumienia mają miejsce dość często podczas pracy z odległego miejsca, ponieważ występują luki w przekazywaniu i chwytaniu rzeczy. W środowisku biurowym znacznie łatwiej jest podejść do kogoś osobiście niż pingować go w celu sprawdzenia dostępności.

Aby skontaktować się z wirtualnym podwładnym, trzeba w dużym stopniu polegać na technologii, takiej jak rozmowy wideo lub komunikatory internetowe. Oczywiście dostępnych jest wiele innych narzędzi do pracy zdalnej, ale nic nie równa się osobistej rozmowie.

  1. Trudno pozostać skupionym przez cały czas

Kiedy nikt nie czuwa nad twoją pracą, możesz mieć tendencję do brania rzeczy na luzie, co może skutkować opóźnieniami lub brakiem wysokiej jakości wyników. Bez nadzoru łatwo jest dać się ponieść emocjom, dlatego odwrócenie uwagi jest czymś, co może nastąpić w dowolnym momencie.

Bez nadzoru i współpracowników trudno jest trzymać się swoich celów, jednocześnie inspirując się narzędziem do pracy zdalnej. Motywacja schodzi na drugi plan, podczas gdy wyluzowana postawa zajmuje pierwsze miejsce.

  1. Zanika bezpośrednia interakcja społeczna

Jest tak oczywiste, że nie będziesz mieć osobistej interakcji z ludźmi, ponieważ nie masz nikogo w pobliżu. Jeśli z natury jesteś ekstrawertykiem, będzie Ci to przeszkadzać nawet przy narzędziu do pracy zdalnej.

Uczucie samotności przejmie kontrolę nad twoim umysłem, jeśli jesteś towarzyskim motylem. Co więcej, będziesz musiał być stale zaangażowany w interakcje odbywające się online, aby Twoje relacje zawodowe nie utrudniały na dłuższą metę.

  1. Koordynacja jest główną przeszkodą

Wszystko wydaje się być fajne, gdy pracuje się na własną rękę. Kiedy zarządzasz zespołem lub jesteś częścią jednego lub więcej zespołów, koordynacja z kolegami lub bycie pomostem komunikacyjnym między członkami zespołu może być trudne.

Utrzymanie porządku i koordynacji jest dość trudne. Jest to jeszcze trudniejsze, gdy mamy do czynienia z ludźmi w różnych hierarchiach z napiętym harmonogramem pracy dostępnym w narzędziu do pracy zdalnej.

Wniosek

Praca zdalna z pewnością ma wiele zalet, których nie można zignorować. Nie można jednak zignorować wad, którym towarzyszy to samo.

Może to być subiektywna sprawa od osoby do osoby, ponieważ jedna zaleta może być wadą dla innej i odwrotnie. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować każdy punkt, biorąc pod uwagę czynności i zadania, które będziesz codziennie wykonywać na narzędziu do pracy zdalnej.

Niezależnie od tego, jak odniesiesz się do powyższych punktów w dyskusji, zarówno pracę w biurze, jak i pracę w domu można uznać za równe pod względem udziału pozytywów i negatywów. Jest to wezwanie osoby i podmiotu do świadczenia pracy zdalnej osobie w zależności od obowiązków służbowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *